محققان گندمی کشت کرده اند که به طور ژنتیکی مهندسی شده تا مواد شیمیایی که به ایجاد سرطان منجر می شود را حذف کنند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فناوری و نوآوری؛ نان هنگام پخت یک ماده سمی خطرناک به نام آکریل آمید تولید می کند که به اعتقاد کارشناسان سرطان زاست و هنگام تست شدن، مرگبارتر می شود.

هرچه رنگ نان تست تیره تر شود، میزان آلودگی تولید شده نیز بیشتر خواهد بود و به همین دلیل کارشناسان توصیه می کنند از خوردن غذاهای سوخته پرهیز شود.

اکنون موسسه راثماتد ریسرچ در هارتفورد شایر آزمایش های میدانی روی گندمی انجام داده که به طور ژنتیکی تولید شده تا میزان آکریل آمید آن هنگام پخت کمتر شود.

آزمایش ها نشان داد هنگامیکه این غله به آرد تبدیل و سپس پخته شد، میزان آکریل آمید آن تا ۴۵ درصد کمتر از نان های معمول بود.

پروفسور نایجل هالفورد رهبر این پژوهش می گوید: نان حاوی مقدار آکریل آمید است و این مزیان هنگام تُست کردن نان بیشتر می شود. ما گندم را مهندسی کردیم تا ژن هایی مربوط به تولید این فرایند در غله حذف شود.

آکریل آمید در سال ۲۰۰۲ میلادی کشف شد و از آن زمان تاکنون تولید کنندگان مواد غذایی را نگران کرده است. این ماده به سرطان در جوندگان منجر می شود و کمیسیون اتحادیه اروپا نیز اعلام کرده آکریل آمید در غذا احتمالا ریسک ایجاد سرطان در بدن مصرف کنندگان در تمام گروه های سنی را افزایش می دهد.

آکریل آمید علاوه بر نان تُست شده در غذاهای سرخ کردنی، پختنی، کبابی از جمله چیپس، سیب زمینی کبابی و قهوه نیز وجود دارد.