فیلمساز بریتانیایی که امسال با فیلم «بلوط پیر» در جشنواره کن حضور دارد می‌گوید شاید این آخرین فیلم بلندش باشد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فناوری و نوآوری؛  به نقل از گاردین، کن لوچ گفت نزدیک به ۹۰ سال سن دارد و طبیعی است که در این سن توانایی آدم رو به کاهش می‌رود.

وی در صحبت با هالیوود ریپورتر گفته است به همین دلیل شاید فیلم جدیدش «بلوط پیر» آخرین فیلمش باشد و فکر کردن به فیلمی دیگر کمی دور از دسترس است.

کن لوچ ۸۶ ساله عنوان کرد: فقط مطمئن نیستم بتوانم یک دور دیگر بزنم.

وی افزود: ساختن فیلم‌های بلند چند سال طول می‌کشد و آن وقت من نزدیک ۹۰ سال سن خواهم داشت و توانایی‌هایم رو به کاهش و حافظه کوتاه‌مدتم از بین می‌رود. بینایی من همین حالا هم وضعش خراب است، بنابراین کار بسیار مشکل است.

«بلوط پیر» پانزدهمین فیلم لوچ در جشنواره فیلم کن در ماه می برای اولین بار به نمایش در می‌آید. ماجرای این فیلم که با بازی دیو ترنر و ابلا ماری و نویسندگی پل لاورتی، همکار همیشگی لوچ ساخته شده، در شمال شرقی انگلستان اتفاق می‌افتد و درباره یک کافه در یک جامعه معدنی سابق است.

لوچ در کن موفق بوده و ۲ بار نخل طلا را برده است که یک بار سال ۲۰۰۶ برای «بادی که کشتزار جو را تکان می‌دهد» و سال ۲۰۱۶ برای «من، دنیل بلیک» بود. وی جوایز دیگری هم از کن گرفته از جمله جایزه هیات داوران سال ۱۹۹۳ برای «سنگ باران» و ۲۰۱۲ برای «سهم فرشتگان» و ۳ جایزه فیپرشی برای«جک سیاه» در ۱۹۷۹، «اراذل و اوباش» در ۱۹۹۱ و «زمین و آزادی» در سال ۱۹۹۵.

سال ۲۰۱۳ به نظر می‌رسید که لوچ در آستانه بازنشستگی باشد و این پس از آن بود که تهیه‌کننده‌اش ربکا اوبراین پیشنهاد کرد «تالار جیمی» فیلم زندگی‌نامه که وی از جیمز گرالتون کمونیست ایرلندی ساخته بود آخرین فیلم بلند او باشد. با این حال، لوچ کوتاه نیامد و «من، دنیل بلیک» را تکمیل کرد که به یک موفقیت تجاری غافلگیرکننده بدل و برنده جوایز متعدد شد و پس از آن هم «متاسفیم جا ماندی» را سال ۲۰۱۹ ساخت.

هالیوود ریپورتر به نقل از لوچ اشاره می‌کند که وی ممکن است دیگر «انرژی عاطفی عصبی» را برای کارگردانی یک فیلم سینمایی نداشته باشد، اما شاید آماده ساخت یک مستند باشد. او هنوز حرف‌های زیادی برای گفتن دارد.