ویتنام در حال آماده سازی است تا کاربران شبکه های اجتماعی داخلی و خارجی را وادار به احراز هویت کند. این اقدام با هدف کنترل کلاهبرداری های آنلاین انجام می شود.

 به نقل از رویترز، اقدام مذکور بخشی از اصلاحیه قانون مخابرات این کشور است که در پایان سال جاری میلادی صادر می شود و به آژانس های مجری قانون اجازه می دهد مجرمانی را بیابد که با کمک شبکه های اجتماعی قانون را نقض می کنند.

روزنامه دولتی «ویس آو ویتنام» در گزارشی به نقل از معاون وزیر ارتباطات در این باره نوشت: در مواردی مقامات می توانند مالکان حساب های کاربری ناقض قانون را شناسایی کنند اما قادر به ردیابی آنها نیستند زیرا این مجرمان از اپلیکیشن های فرا مرزی استفاده می کنند.

وی در ادامه افزود: با حساب های کاربری تایید نشده بدون توجه به آنکه در پلتفرم های داخلی یا خارجی مانند فیس بوک، تیک تاک یا یوتیوب باشند، مقابله خواهد شد.

طبق گزارش، کاربران فردی و سازمانی باید از این قانون پیروی کنند. البته باید در نظر داشت هم اکنون تمام تهیه کنندگان سرویس ها فرایند احراز هویت در ویتنام را ارائه نمی کنند.

این قانون که باید توسط قانونگذاران کشور تایید شود، هنوز جزئیات آن مشخص نشده است.

در سال های اخیر ویتنام چند قانون را همراه یک قانون امنیت سایبری صادر کرده که شبکه های اجتماعی خارجی را هدف گرفته بودند تا با اخبار جعلی مقابله کنند و شرکت های فناوری خارجی را وادار به ایجاد دفتر نمایندگی و ذخیره داده ها در این کشور کنند.