روزنامه یومیوری در گزارشی به نقل از یک منبع ناشناس دولتی اعلام کرد ارتش ژاپن مشغول آزمایش سرویس اینترنت ماهواره ای استارلینک متعلق به شرکت اسپیس ایکس است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فناوری و نوآوری؛  به نقل از رویترز، ژاپن قصد دارد در سال مالی آینده از این فناوری استفاده کند. وزارت دفاع ژاپن هم اکنون به ماهواره های مخابراتی در مدار زمین دسترسی دارد اما به کارگیری فناوری استارلینک به خوشه ماهواره های مورد استفاده آن در مدار زمین، می افزاید.

کشورهای سراسر جهان سعی دارند در مقابل ریسک اختلالات ارتباطی یا حمله به ماهواره ها در صورت بروز اختلافات، برای خود مقاومتی ایجاد کنند. نیروهای دفاع شخصی ژاپن از ماه مارس مشغول آزمایش استارلینک در ۱۰ مکان و همچنین آموزش در این زمینه هستند.

پیش از این نیز اوکراین در درگیری با روسیه از فناوری استارلینک در میدان جنگ استفاده کرد. ایلان ماسک مدیر ارشد اجرایی اسپیس ایکس در اکتبر ۲۰۲۲ میلادی اعلام کرد این شرکت نمی تواند هزینه استفاده دائمی اوکراین از استارلینک را تامین کند. اما وزرات دفاع آمریکا در ماه جاری اعلام کرد قراردادی برای تامین سرویس استارلینک در این کشور امضا کرده است.