ویتنام به شبکه های اجتماعی خارجی اعلام کرده است از هوش مصنوعی برای ردیابی محتوای مخرب استفاده کنند.

ویتنام به پلتفرم های اجتماعی خارجی اعلام کرده از مدل های هوش مصنوعی استفاده کنند که قادر به ردیابی و حذف اتوماتیک محتوای سمی است. این جدید ترین اقدام در مجموعه الزامات سختگیرانه برای شبکه های اجتماعی در این کشور به حساب می آید.

طبق اطلاعات موجود ویتنام به طور مرتب از شرکت هایی مانند فیس بوک (متعلق به متا)، یوتیوب (متعلق به گوگل) و تیک تاک خواسته برای کنترل محتوای سمی از جمله محتوای اهانت آمیز، اشتباه و مخالف دولت با مقامات همکاری کنند.

تلویزیون دولتی این کشور (VTV) از رویداد بررسی نیمسال وزارت اطلاعات گزارش داد: این نخستین باری است که ویتنام چنین دستوری را صادر می کند. در این گزارش درباره آنکه پلتفرم های خارجی چه زمان و چگونه باید از الزام جدید پیروی نکنند، جزئیاتی ذکر نشد.

وزارت اطلاعات ویتنام در بیانیه ای اعلام کرد فیس بوک در راستای پیروی از دستورات دولت، طی نیمسال نخست سال جاری میلادی ۲۵۴۹ پست را حذف کرده است. علاوه بر آن یوتیوب ۶۱۰۱ ویدئو و تیک تاک ۴۱۵ لینک را به دستور دولت این کشور حذف کرده اند.

بیانیه مذکور در حالی صادر شده که کشورهای جنوب شرقی آسیا مشغول نوشتن راهنمای نظارتی و اخلاقی برای هوش مصنوعی هستند که در حقیقت چارچوبی برای این فناروی در حال شکوفایی فراهم می کند.

ویتنام در سال های اخیر چند دستورالعمل با یک قانون امنیت سایبری تصویب کرده است که هدف آن پلتفرم های اجتماعی خارجی است. این کشور آسیایی قصد دارد با این روش با اخبار جعلی مقابله کند و همچنین شرکت های فناوری خارجی را ملزم به تاسیس دفتر نمایندگی و ذخیره داده ها داخل کشور کند.