اگرچه در سال های اخیر علم رباتیک پیشرفت زیادی داشته، اما یک چالش اساسی در این زمینه نحوه حرکت و راه رفتن رباتهاست که با شیوه حرکت طبیعی انسان ها اختلاف نسبتا زیادی دارد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فناوری و نوآوری، به نقل از انگجت، محققان مدتهاست تلاش می کنند ربات هایی طراحی کنند که به شیوه ای طبیعی و مشابه انسان ها حرکت کنند و به عنوان مثال در صورت مواجهه با شرایط مشکوک حرکت خود را کند کنند یا به سرعت پشت سر خود را نگاه کنند.

پژوهشگران سوئیسی برای اولین بار نمونه اولیه یک ربات انسان نما به نام COMAN را ساخته اند که اگر چه فاقد سر است، اما می تواند با دقت و ظرافت بالایی قدم بردارد. برای تولید این ربات از مفاصل و اجزای کوچک و دقیقی استفاده شده که خاصیت کشسانی و انعطاف بالایی دارند.

همچنین الگوریتم کنترلی خاصی برای این ربات ابداع شده که باعث می شود ربات یادشده درک بهتری از اجزای تشکیل دهنده خود پیدا کند و بهتر بتواند آنها را مدیریت کند.

فهم بالای این ربات از تقارن دینامیکی و ساختار خود، نه تنها باعث قدم برداشتن طبیعی آن می شود، بلکه انجام اعمالی مانند حمل اشیا، حرکت بر روی سطوحی مانند پله ها و واکنش به رویدادهای غیرمنتظره را نیز طبیعی تر می کند. به عنوان مثال اگر این ربات را هل بدهید، دقیقا خواهد دانست پای خود را تا چه حد جلوتر قرار دهد تا از سقوط خود جلوگیری کند.

فرایند تکمیل این ربات و از جمله طراحی یک سر برای آن هنوز در دست انجام است و قرار است این ربات در آینده توانایی های بیشتری برای حمل انواع اشیا و محصولات پیدا کند.