«مهندسی معماری دریایی» بانام بین‌المللی آن “Naval Architect” با اصلاحات صورت گرفته اکنون با عنوان مهندسی دریا شناخته‌شده است، طراحی و ساخت انواع کشتی‌ها و متحرک‌های دریایی، طراحی و ساخت انواع سکوهای ثابت و متحرک دریایی و طراحی و ساخت انواع اسکله و موج‌شکن(صنایع ساحلی و بندری)، برنامه آموزشی رشته مهندسی دریا عناوین گنجانده‌شده در معماری دریا هستند. 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فناوری و نوآوری، «مهندسی معماری دریایی» که نام بین‌المللی آن “Naval Architect” است  تا  سال 94 در دفترچه‌ی انتخاب رشته به نام «مهندسی ‌کشتی‌سازی» قرار داشت؛ که با اصلاحات انجام‌شده اکنون با عنوان «مهندسی دریا» شناخته می‌شود که منظور همان «مهندسی معماری دریایی» است. حوزه کاری «مهندس دریانورد» و «مهندس کشتی» بر روی کشتی و دور از ساحل است درحالی‌که حوزه‌ی کاری یک مهندس دریا در ساحل و یا دقیق‌تر بگوییم در خشکی است، همان‌طور که گفته شد حوزه‌ی کاری یک «مهندس دریا» در خشکی است و تمام موارد طراحی و ساخت در حوزه‌ی دریا بر عهده «مهندس دریا» است.

طراحی و ساخت انواع کشتی‌ها و متحرک‌های دریایی

این بخش شامل انواع کشتی‌های تجاری مانند نفت‌کش‌ها و کانتینربرها، انواع شناورهای تندرو مانند کاتاماران‌ها، تری‌ماران‌ها،شناور هیدروفویل و انواع شناورهای زیرسطحی مانند زیردریایی‌های باسرنشین و بدون سرنشین مانند ربات‌های زیرسطحی Auvها و Rov ها و همچنین انواع شناورهای کروز و تفریحی است همچنین شناورهای تحقیقاتی مانند شناورهای اقیانوس‌شناسی، شناورهای نقشه‌برداری و شامل بخش طراحی و ساخت انواع کشتی‌ها و متحرک‌های دریایی است که می‌توان به آن اشاره کرد.


 طراحی و ساخت انواع سکوهای ثابت و متحرک دریایی

بخش طراحی و ساخت انواع سکوهای ثابت و متحرک دریایی اصطلاحاً «مهندسی فراساحل» هم نامیده می‌شود که زیرشاخه‌ی «مهندسی دریا» است. و به طراحی و ساخت Jackup ها و Jackit ها می‌پردازد.البته اخیراً طراحی و نصب توربین‌های بادی فراساحل نیز به این مجموعه اضافه‌شده است.اما به‌طور کل می‌توان زمینه‌ی علمی «استحصال انرژی از دریاها و اقیانوس‌ها» مانند روش‌های «انرژی امواج»، «انرژی جزر‌ومد»، «توربین‌های بادی فراساحل» و موارد دیگر را جزو آخرین زمینه‌های علمی و فناوری این شاخه قلمداد کرد.


 طراحی و ساخت انواع اسکله و موج‌شکن(صنایع ساحلی و بندری)

این رشته بیشتر در تخصص فارغ‌التحصیلان رشته‌ی عمران است اما دانش‌آموختگان رشته‌ی مهندسی دریا در بعضی از موارد قادر به انجام این کار هستند.